Kotły stałopalne

Kotły na paliwa stałe to bardzo popularny rodzaj kotłów służących do centralnego ogrzewania. W zależności od modelu można w nich spalać drewno, węgiel, miał węglowy lub pellet. Jest to popularne rozwiązanie w miejscach gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego, bądź inwestor nie decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nasza firma pomaga dokonać odpowiedniego wyboru paliwa analizując potrzeby i wymagania przyszłych użytkowników.

Spalanie drewna jest najbardziej ekonomicznym źródłem energii, jednakże wymaga przygotowania oraz częstego uzupełniania komory kotła, dlatego jest rzadko wybieranym rozwiązaniem. Korzystanie z węgla lub miału jest dobrą alternatywą, ponieważ w przypadku kotła z automatycznie sterowanym nadmuchem, pełny zasyp pozwala ogrzewać budynek przez około 24h. Najlepszym rozwiązaniem są kotły z dodatkowym podajnikiem ślimakowym lub szufladowym, tzn. z automatycznym podawaniem paliwa do urządzenia. Spalany w nich jest ekogroszek, pellet, węgiel bądź jego pochodne. Dzięki takiemu rozwiązaniu kocioł może funkcjonować bez uzupełniania przez okres kliku dni.

Ważną rolę w pracy kotła na paliwa stałe pełni temperatura wody, która powraca do kotła. Według wytycznych producentów nie powinna być ona niższa niż 50˚ C., dlatego nasza firma, aby zapewnić właściwą temperaturę powrotu stosuje zawory mieszające, które podwyższają temperaturę wody powracającej z instalacji do kotła. Polecamy również podłączanie kotłów w układy zamknięte gdyż takie rozwiązanie zapewnia większą ochronę elementów instalacji przed korozją i wydłuża ich żywotność, ponieważ układ centralnego ogrzewania pracuje na stałym zładzie wody. Takie rozwiązanie odcina dostęp tlenu oraz związków występujących w wodzie, które mogłyby z czasem wpływać na uszkodzenie instalacji.

Wszystkie kotły idealnie współpracują z urządzeniami bazującymi na energii odnawialnej tj. kolektory słoneczne, pompy ciepła, więc w łatwy sposób można wzbogacić układ o energię ze źródeł odnawialnych. Takie rozwiązanie pozwala nam zabezpieczyć potrzeby ciepłej wody użytkowej w okresie wiosennym i letnim.

Kocio? gazowy

Cechy kotła stałopalnego

 • Możliwość korzystania z kilku rodzajów paliw

 • Niskie koszty eksploatacji

 • Konieczność czyszczenia kotła

 • Łatwy dostęp do paliwa

 • Ekologiczność w przypadku kotłów pelletowych

 • Kilkudniowy czas pracy na jednym uzupełnieniu zasobnika

Porady techniczne

Firma San-Gaz korzystając z wiedzy nabytej podczas wieloletniego doświadczenia przygotowała dla swoich klientów informacje techniczne. Mamy nadzieję że zawarte artykuły przybliżą Państwu wiedzę pomocną podczas wyborów dla siebie najlepszych rozwiązań. W przypadku nie znalezienia poszukiwanych informacji zachęcamy do bezpośredniego kontaktu. Życzymy przyjemnej lektury.

Button Text

Schematy

Schematy pokazujące różne możliwości instalacji urządzeń znajdujących się w ofercie firmy San-Gaz. Katalog obrazuje również możliwe konfiguracje umożliwiające podłączenie kilku urządzeń jednocześnie tak aby współpracowały pomiędzy sobą.

Button Text

Właściwe parametry spalania dla kotłów z podajnikiem

 • Istotne jest doprowadzenie właściwej, minimalnej ilości powietrza zapewniającej pełne spalanie węgla

 • Dobrze spalany węgiel, pali się płomieniem koloru żółtego i rozchodzi się nie tylko w górę ale także na boki

 • Ogień koloru białego oznacza, że dopływ powietrza jest zbyt duży

 • Czerwony dymiący ogień jest natomiast oznaką, że dopływ powietrza jest zbyt mały

 • Poprawny stan pracy kotła z paleniskiem automatycznym zależy również od właściwej ilość podawanego paliwa

Producenci

Galeria